Bilimin çözemediği 10 gizem

 

İşte o sırlar;

 

1 – BEDEN / ZİHİN BAĞLANTISI : Bir efsaneye dönüşen ‘plasebo etkisi’ zihinle beden arasındaki muhteşem ilişkinin en kolay kanıtı. Bu tesir kendini şöyle gösteriyor: Sahte, başka bir söylemle aslında ilaç olmayan bir ilaç aldıklarından habersiz denekler, dertlerine mecal olacak bir hap veyahut şurup içtiklerini düşündüklerinden kendilerini daha iyi hissediyorlar. Üstelik tesir bir takım zaman bununla da kalmıyor, tıbbi belirtilerde de düzelme görülüyor. Plasebo deneklerine bakınca, insan ister istemez, zihin neye inanırsa bedeninin de onu yaşadığına hüküm getiriyor. Pek çok uzman, zihnin yardımıyla bedenin kendi kendini iyileştirebilme kabiliyetinin, çağdaş tıbbın yaratabileceği bir ‘mucize’den kat be kat büyüleyici olduğuna inanıyor. 

2 – HAYALETLER : Hayaletlerin varlığı ile alakalı ciddi bir kanıt olmamakla birlikte, onları gördüğünü, onlarla konuştuğunu, onların resimlerini çektiğini ısrarla anlatan -içten veyahut değil- şahitler, pek çok insan var. Ancak bilim henüz yanıtı bulamadı. 

3-3 – DEJA VU : Fransızca bir kelime olan ‘déjà vu’, Türkçede ‘daha önce görülmüş’ mananını taşıyor. Açıklamak istediği vaziyet ise şu: Özel bir hatıra veyahut birtakım koşulları, aynı şekilde daha önceden de yaşamış olduğunuzu hissetme hali. Herkesin hayatında bir veyahut birkaç sefer yaşadığı bu duygu, şaşırtıcı, anlaşılmaz, gizemli ve evet ürkütücüdür. Araştırmacılar ‘déjà vu’ ile alakalı bir takım açıklamalar yapmaya çalışsalar da, bu garip hissin nedeni, bir gizem olmayı sürdürüyor. 

4 – TAOS UĞULTUSU : ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan küçük Taos şehrini ziyaret eden bir takım turistler ve vatandaşlar, yıllardır, çöl havasında gizemli, güçsüz, düşük frekansa sahip bir uğultu ve titreşim duyduklarını anlatıyorlar. Bu iddiada bulunanlar, Taos vatandaşlarının yalnızca yüzde ikisini oluşturuyor. Bazıları bunun çöldeki garip birtakım akustik sorunlarından kaynaklandığını düşünürken, bazıları da bir çeşit kitle histerisi veyahut uğursuz bir sır olduğuna inanıyor. Duyulduğu iddia edilen sese ister vızıltı, ister uğultu, ister titreşim deyin; ister psikolojik, ister doğal, ister doğaüstü olduğuna inanın… İle alakalı bilinen bir tek gerçek var: O da şimdiye kadar hiç kimsenin bu garip sesin kökenini ortaya çıkaramadığı. 

5 – DUYU ÖTESİ ALGI : Hem Doğu, hem de Batı toplumlarında, bir takım insanların bir çeşit psişik güçleri olduğuna inanılıyor. Bugüne dek psişik güçleri olduğunu iddia eden kişiler, araştırmacılar tarafından pek çok teste tabi tutuldu. Ancak elde edilen sonuçlar her seferinde ya negatif veyahut muğlak ve şüpheliydi. Altıncı hissin gücüne inanan pek çok kişi, psişik güçlerin test edilemeyeceğini, çünkü bir nedenle kendilerine şüpheyle yaklaşanların veyahut bilim insanlarının yanında azaldığını vurguluyor.
 

6 – ÖNSEZİ : Psikologlar bu vaziyeti açıklarken insanların bilinçaltlarında, farkında olmadan çevremizdeki dünya ile alakalı bilgi topladığını vurguluyorlar. Bu şekilde biz aslında yalnızca ‘görünüşte bilmediğimiz’ bir takım şeyleri biliyor veyahut hissediyoruz. Ancak söz konusu bilgiler bilinçaltımızın derinliklerinde yaşadığı için, bunun nasıl olduğunu bir türlü anlayamıyoruz. Bu açıklama kimileri için tatmin edici olsa da pek çok araştırmacıya göre önsezi, kanıt etmesi ve üstünde çalışılması zor bir konu. 

7 – ÖLÜMDEN SONRA HAYAT : Hayatlarında bir sefer ölüme yakın deneyim geçirmiş kişilerin bazıları, karanlık bir tünelde yol alıp, nihayetinde beyaz bir ışık huzmesine kavuştuklarına ile alakalı hikâyeler anlatır. Bunlar arasında sevdiklerinize kavuşmak, garip bir huzur hissetmek gibi daha renkli öyküler de mevcuttur. Bu deneyimler son derece etkileyici olmakla beraber, maalesef kimse ‘öbür taraf’tan elinde bir kanıt et veyahut doğrulanabilir bir bilgiyle geri dönmeyi başaramadı. ‘Öbür dünya’ meselelerine şüpheyle yaklaşanlar, söz konusu deneyimlerin travma geçirmiş bir beynin gördüğü halüsinasyonlar olduğunu vurguluyorlar. Tabii bu yüzden de son derece tabii ve açıklanabilir olduklarını… Ölüp de geri dönen olmadığına göre, bu konu gizemini koruyacak. 

8 – UFO’LAR… : UFO deyince genelde insanların aklına uçan daireler, hasılı uzay gemileri gelse de UFO’nun açılımı ‘Tanımlanamayan Uçan Nesne’… Ve bu yüzden evet UFO diye bir şey var. Çünkü dünyanın her tarafında, gökyüzünde ne olduğunu tanımlayamadıkları birtakım objeleri gördüğünü söyleyen insanlar var. Ancak bu obje ve ışıklar, aslında uçak mıdır, meteor mudur yoksa gerçekten Marslıların son model uzay gemisi midirş Bu bir türlü açıklığa kavuşamıyor. 

9 – ASLA BULUNAMAYAN KAYIPLAR : İnsanlar bazen kaybolur. Bazıları yaşadıkları hayattan kaçar, bazıları büyük çaplı ve cesetlerin tanınamadığı kazalarda yitip gider, bazıları cinayet kurbanı olur. Kayıplar ölü veyahut diri bulunur. Ancak bir takım insanlar vardır ki sanki buharlaşırlar. 1872’de Portekiz yakınlarında bulunan ‘hayalet gemi’ Marie Celeste’in mürettebatı, Amerikan işçi öncüsü Jimmy Hoffa bu şekilde kayıplara karışanlardan yalnızca bazıları.

10 – KOCA AYAK : Bu gizem de Amerika’dan… Yeni Kıta’da yıllar boyunca, insana benzeyen, bol tüylü, son derece iri, ‘Koca Ayak’ isimli bir yaratığı gördüğünü iddia eden sayısız insan ortaya çıktı. Tüm kıta çevresinde kaydedilen iddialar şayet doğruysa, aslında binlerce Koca Ayak’ın yaşıyor olması gerekirdi. Ancak bugüne kadar bu korkunç yaratığa ait tek bir ceset dahi bulunamadı. Ortada belirsiz fotoğraflar, video kayıtları ve tanıkların açıklamalarından başka bir şey yoktu. Görünen o ki, Koca Ayak da, İskoçya’nın varlığı bir türlü kanıtlanamayan ünlü Loch Ness canavarı gibi gizemler dünyasındaki yerini koruyacak.

Bir önceki yazımız olan İnternet tehlikede başlıklı makalemizde haber, haberler ve internet hakkında bilgiler verilmektedir.

Random Posts

  • Ebru’ya 350 Euro’luk at

    Adana Atlı Spor Kulübü’nce şehirde bu sene ilk sefer örgütlü edilecek olan; ‘Cumhurbaşkanlığı Kupası Engel Atlama Binicilik Yarışması’ ile alakalı […]

  • OSMAN AKIN BURSA Dünyanın en uzun kol böreğini yaparak Guinness’e girmeye hazırlanan İkizler Börek’in merasim programının sunumuyla alakalı müzakereler için […]

  • Kahraman’ın sıhhat vaziyetiyle alakalı açıklama geldi

    İsmail Kahraman’ın sıhhat vaziyetinin iyi olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman’ın sıhhat vaziyeti ile alakalı bir […]

  • Yeni dönem başladı…İsrail’e ilk ziyaret!

    Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye İsrail ilişkilerinde ehemmiyetli gelişmeyi açıkladı. A Haber’e konuşan Bozdağ “Türkiye’den İsrail’e ilk ziyaret, 7-8 Şubat’ta […]