Phoenix’in Mars yolculuğu başladı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) bağlı Phoenix (Anka Kuşu) uydusu, bu sabah Florida eyaletinde Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Cape Canaveral ana uzay üssünden fırlatıldı.

Mars’ın kuzey kutbunda “buz” katmanları arasında su molekülü arayacak olan Phoenix robot uydusu, Delta roketiyle fırlatıldı.

Phoenix, sabah mahalli saatle 05.26’da (TSİ 12.26) fırlatıldı. Araç, 10 ayda 679 milyon kilometre gittikçe Mars’a inecek.

Phoenix uydusu, 25 Mayıs 2008’de iniş anlarında atmosfer sürtünmesinden savunacak zırhıyla paraşüt ve frenleme motorlarını çalıştıracak.
Araç, 2.3 metrelik koluyla buz katmanından numune almaya çalışacak ve içindeki 8 özel fırında alacağı numuneyi eriterek su analizine tabi tutacak.
 
Alınacak sonuç, bilim adamlarına, bir zamanlar sıvı olabilecek “Merih suyu” içinde organizma taşınıp taşınmadığının anlaşılmasını sağlayacak.
 
Gezegende hayat olup olmadığı daha yakından tahmin edilebilecek.
 
Phoenix, 1970’lerdeki “Viking Mars Araçları” tasarısında olduğu gibi “doğrudan hayata ve olası canlı türleri”ne bakmayacak.
 
Dolaylı yoldan koşulların mikroorganizmaların yaşaması için uygun olup olmadığını irdelemeye çalışacak. changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Bir önceki yazımız olan Göktaşı yağmuru geliyor başlıklı makalemizde geliyor, göktaşı ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Random Posts

  • Anne karnında ilk sınav heyecanı

    Eskişehir’de Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren 8,5 aylık gebe Tuğba Koçal, imtihana erkek çocuğunun talih getireceği düşüncesiyle girdiğini ifade […]

  • ‘Polat Alemdar’a büyük görev

    MESUT GÜNSEV Şaşmaz’a Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan fahri ataşelik belgeleri, Başbakan İrsen Küçük ile Turizm Çevre ve Kültür Bakanı […]

  • Michael Jackson’ın heykeli İstanbul’da

    Konuya ait yapılan izaha göre, özel ve sanat yaşamıyla gündemden düşmeyen ve ölümü de çokça tartışılan Jackson’ın balmumu heykeli, Beyoğlu […]

  • Vural, 14 aylık bebeğiyle alakalı suale yanıt verirken, “İki eşim var. Biri Almanya’da, biri burada. İkisi de çok iyi insanlar. […]