Phoenix’in Mars yolculuğu başladı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) bağlı Phoenix (Anka Kuşu) uydusu, bu sabah Florida eyaletinde Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Cape Canaveral ana uzay üssünden fırlatıldı.

Mars’ın kuzey kutbunda “buz” katmanları arasında su molekülü arayacak olan Phoenix robot uydusu, Delta roketiyle fırlatıldı.

Phoenix, sabah mahalli saatle 05.26’da (TSİ 12.26) fırlatıldı. Araç, 10 ayda 679 milyon kilometre gittikçe Mars’a inecek.

Phoenix uydusu, 25 Mayıs 2008’de iniş anlarında atmosfer sürtünmesinden savunacak zırhıyla paraşüt ve frenleme motorlarını çalıştıracak.
Araç, 2.3 metrelik koluyla buz katmanından numune almaya çalışacak ve içindeki 8 özel fırında alacağı numuneyi eriterek su analizine tabi tutacak.
 
Alınacak sonuç, bilim adamlarına, bir zamanlar sıvı olabilecek “Merih suyu” içinde organizma taşınıp taşınmadığının anlaşılmasını sağlayacak.
 
Gezegende hayat olup olmadığı daha yakından tahmin edilebilecek.
 
Phoenix, 1970’lerdeki “Viking Mars Araçları” tasarısında olduğu gibi “doğrudan hayata ve olası canlı türleri”ne bakmayacak.
 
Dolaylı yoldan koşulların mikroorganizmaların yaşaması için uygun olup olmadığını irdelemeye çalışacak. changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Bir önceki yazımız olan Göktaşı yağmuru geliyor başlıklı makalemizde geliyor, göktaşı ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Random Posts

  • Ramazan Davulcusuydu Şarkıcı Oldu

      YENER EKİNCİ ADANA (İHA-ÖZEL) – Kayseri’nin Yeşilhisar İlçesi’nde, fazla kiloları sebebiyle hiç bir işe alınmayınca ayakkabı boyacılığı ve Ramazan […]

  • AHMET FARUK ÇABUK – ÖZKAN GÜNGÖRMEZ BURSA   Bursa’da bir alışveriş merkezinde tertip eden defilede bilinen mankenler, Bursalılar’ın karşısına çıktı. […]

  • Sylvester Stallone’nin erkek çocuğu ölü bulundu

    “Rocky” serisinin unutulmaz oyuncusu Sylvester Stallone’nin 36 yaşında olan erkek çocuğu Sage Stallone ABD’nin Los Angeles kentindeki evinde ölü bulundu. […]

  • Teklifin 4. maddesi de kabul edildi

    TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda dördüncü maddesinin 343 ‘Evet’ reyi ile kabul edildi Söz konusu madde ile Anayasa’nın “TBMM’nin seçim dönemi” […]