Phoenix’in Mars yolculuğu başladı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) bağlı Phoenix (Anka Kuşu) uydusu, bu sabah Florida eyaletinde Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Cape Canaveral ana uzay üssünden fırlatıldı.

Mars’ın kuzey kutbunda “buz” katmanları arasında su molekülü arayacak olan Phoenix robot uydusu, Delta roketiyle fırlatıldı.

Phoenix, sabah mahalli saatle 05.26’da (TSİ 12.26) fırlatıldı. Araç, 10 ayda 679 milyon kilometre gittikçe Mars’a inecek.

Phoenix uydusu, 25 Mayıs 2008’de iniş anlarında atmosfer sürtünmesinden savunacak zırhıyla paraşüt ve frenleme motorlarını çalıştıracak.
Araç, 2.3 metrelik koluyla buz katmanından numune almaya çalışacak ve içindeki 8 özel fırında alacağı numuneyi eriterek su analizine tabi tutacak.
 
Alınacak sonuç, bilim adamlarına, bir zamanlar sıvı olabilecek “Merih suyu” içinde organizma taşınıp taşınmadığının anlaşılmasını sağlayacak.
 
Gezegende hayat olup olmadığı daha yakından tahmin edilebilecek.
 
Phoenix, 1970’lerdeki “Viking Mars Araçları” tasarısında olduğu gibi “doğrudan hayata ve olası canlı türleri”ne bakmayacak.
 
Dolaylı yoldan koşulların mikroorganizmaların yaşaması için uygun olup olmadığını irdelemeye çalışacak. changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Bir önceki yazımız olan Göktaşı yağmuru geliyor başlıklı makalemizde geliyor, göktaşı ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Random Posts

  • MUSTAFA UMUT DELİ Şanlıurfa’ya gezi amaçlı gelen sinema oyuncu Hülya Koçyiğit, Şanlıurfa’nın en güzel tarihi mekanlarından Cevahir misafir evini ziyaret […]

  • acun-dan-buyuksarac-a-cevap Acun’dan Büyüksaraç’a cevap

    Acun Medya’nın izahı şöyle: Yaklaşık 2 ay önce Survivor’dan elenen ve her nedense bugünlerde izahlar yapan Merve Büyüksaraç’ın tavrını bugüne […]

  • 22-katta-mangal-partisi 22. katta mangal partisi

    İbrahim Tatlıses ile erkek çocuğu arasındaki buzlar eridi. Bilinen kişi türkücü, bu barışı taburcu olduktan sonra taşındığı Fulya Selenium Twins’teki […]

  • Asayiş Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği’nde ifade veren Hülya Avşar, çıkışta medya mensuplarının suallerini yanıtladı. Avşar, ”Bütün sanatçı arkadaşlarımın […]