Zamanda yolculuk olası mü?

Herbert George Wells’in klasikleşen “Zaman Makinesi” kitabı da “Geleceğe Dönüş” filmleri de aynı konuyu işlemişlerdir. Acaba vakitte yolculuğun ilmi bir temeli var mı?

Amerikalı bilimadamı Prof. Ronald Mallett, bunun mümkün olabileceğini söylüyor. Yıldızlar ve seyyareler gibi büyük nesnelerin hem uzayı hem de vakiti bükebildikleri biliniyor. Prof. Mallett ve diğerleri içerdiği enerjiden dolayı ışığın da böyle olduğuna, onun da uzay-zaman döngüsünü bükebileceğine inanıyor. 

Buna göre, çok güçlü bir lazer halkası oluşturulup bu ışık girdabının içine nesneler -ya da bir gün belki bir insan- konulduğunda, makinenin içindeki görüntüyü zaman içinde geriye veya ileriye doğru izlemek mümkün olabilecek.

Niyetimi uzun süre gizledim

Prof. Mallett, “Göreceğiniz şey, içinde kesişerek devasa bir ışık tüneli oluşturan lazer demetlerinin bulunduğu bir silindir olacak. Bir ışık girdabının çevresinde döndüğü bir tünel hayal edin.” diyor.

Zamanda yolculuk aslında fazlasıyla bilim kurgu kokan bir kavram. Bu yüzden Dr. Mallet, rakiplerince dalga geçilmemek için gerçek niyetini uzun süre gizlemiş. Aslına bakılırsa Dr. Mallet de bunu kendi de zor olacağını hem de belki de imkansız olabileceğini biliyor. Lakin yine de arzu etmek herşeyin üstünde diyor. changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Bir önceki yazımız olan DVD gözlükle film seyredin başlıklı makalemizde dvd, film ve gözlükle hakkında bilgiler verilmektedir.

Random Posts

 • James Bond’da mola keyfi

  ADANA Oldukça yoğun geçen çekimlerden arta kalan zamanlarını Sabancı Merkez Camii, Seyhan Nehri ve yemyeşil Merkez Park manzarasına nazır Optimum […]

 • İnanır yarın operasyon olacak

  MURAT HOROZ İSTANBUL  Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Yunus Aydın, Kadir İnanır’ın sıhhat vaziyetine ait medya mensuplarına bir izah […]

 • İbadi’den yeni ‘Türk askeri’ açıklaması

  Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, Irak devlet televizyonunda gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. BAŞİKA ŞARTI İbadi,  yaptığı açıklamada, Türk askeri kuzey Irak’taki […]

 • ‘Tarih, derslerde okutulduğu gibi değil’

  İSTANBUL Kurtlar Vadisi ve son olarak Kurt Kanunu dizisinde düzeni tehdit eden karakterlere can veren bilinen oyuncu Ali Başar, hiçbir […]