Zamanda yolculuk olası mü?

Herbert George Wells’in klasikleşen “Zaman Makinesi” kitabı da “Geleceğe Dönüş” filmleri de aynı konuyu işlemişlerdir. Acaba vakitte yolculuğun ilmi bir temeli var mı?

Amerikalı bilimadamı Prof. Ronald Mallett, bunun mümkün olabileceğini söylüyor. Yıldızlar ve seyyareler gibi büyük nesnelerin hem uzayı hem de vakiti bükebildikleri biliniyor. Prof. Mallett ve diğerleri içerdiği enerjiden dolayı ışığın da böyle olduğuna, onun da uzay-zaman döngüsünü bükebileceğine inanıyor. 

Buna göre, çok güçlü bir lazer halkası oluşturulup bu ışık girdabının içine nesneler -ya da bir gün belki bir insan- konulduğunda, makinenin içindeki görüntüyü zaman içinde geriye veya ileriye doğru izlemek mümkün olabilecek.

Niyetimi uzun süre gizledim

Prof. Mallett, “Göreceğiniz şey, içinde kesişerek devasa bir ışık tüneli oluşturan lazer demetlerinin bulunduğu bir silindir olacak. Bir ışık girdabının çevresinde döndüğü bir tünel hayal edin.” diyor.

Zamanda yolculuk aslında fazlasıyla bilim kurgu kokan bir kavram. Bu yüzden Dr. Mallet, rakiplerince dalga geçilmemek için gerçek niyetini uzun süre gizlemiş. Aslına bakılırsa Dr. Mallet de bunu kendi de zor olacağını hem de belki de imkansız olabileceğini biliyor. Lakin yine de arzu etmek herşeyin üstünde diyor. changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Bir önceki yazımız olan DVD gözlükle film seyredin başlıklı makalemizde dvd, film ve gözlükle hakkında bilgiler verilmektedir.

Random Posts

  • Kadir İnanır Kanser değil

    Kadir İnanır’ın Akciğer kanseri olduğu na ile alakalı iddialar asılsız çıktı. İnanır’ın bugün bir fıtık ameliyatı oldu. Operasyon ile alakalı […]

  • Murat Boz coşturdu

    AHMET SEHER HATAY 30. İskenderun Turizm ve Kültür Festivali konserlerinin ikinci gününde Murat Boz hayranlarıyla buluştu. Türk pop müziğinin sevilen […]

  • Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 22 – 26 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 57. Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil edecek olan Can […]

  • ‘Halo Dayı’ kalp krizi geçirdi

    FERHAT KAYA Burada kalbi ve solunumu duran Atasoy’a ilk müdahalesi yapıldı. Kalp krizi teşhisi konulan Sönmez, SDÜ Tıp Fakültesi Şevket […]