Zamanda yolculuk olası mü?

Herbert George Wells’in klasikleşen “Zaman Makinesi” kitabı da “Geleceğe Dönüş” filmleri de aynı konuyu işlemişlerdir. Acaba vakitte yolculuğun ilmi bir temeli var mı?

Amerikalı bilimadamı Prof. Ronald Mallett, bunun mümkün olabileceğini söylüyor. Yıldızlar ve seyyareler gibi büyük nesnelerin hem uzayı hem de vakiti bükebildikleri biliniyor. Prof. Mallett ve diğerleri içerdiği enerjiden dolayı ışığın da böyle olduğuna, onun da uzay-zaman döngüsünü bükebileceğine inanıyor. 

Buna göre, çok güçlü bir lazer halkası oluşturulup bu ışık girdabının içine nesneler -ya da bir gün belki bir insan- konulduğunda, makinenin içindeki görüntüyü zaman içinde geriye veya ileriye doğru izlemek mümkün olabilecek.

Niyetimi uzun süre gizledim

Prof. Mallett, “Göreceğiniz şey, içinde kesişerek devasa bir ışık tüneli oluşturan lazer demetlerinin bulunduğu bir silindir olacak. Bir ışık girdabının çevresinde döndüğü bir tünel hayal edin.” diyor.

Zamanda yolculuk aslında fazlasıyla bilim kurgu kokan bir kavram. Bu yüzden Dr. Mallet, rakiplerince dalga geçilmemek için gerçek niyetini uzun süre gizlemiş. Aslına bakılırsa Dr. Mallet de bunu kendi de zor olacağını hem de belki de imkansız olabileceğini biliyor. Lakin yine de arzu etmek herşeyin üstünde diyor. changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Bir önceki yazımız olan DVD gözlükle film seyredin başlıklı makalemizde dvd, film ve gözlükle hakkında bilgiler verilmektedir.

Random Posts

 • sinan-cetin-e-sok Sinan Çetin’e şok!

  İddiaya göre, Sinan Çetin’e ait inşaat hasebiyle evini su bastığını öne sürülen bir kişi, öğle saatlerinde Cihangir İsmail Dümbüllü Sokak’a […]

 • avsar-kizindan-tumba-sov Avşar kızından tumba şov

  YUSUF KOYUN Sanatçı Hülya Avşar, bir firmanın çekilişinde otomobil kazanan 5 talihliye M1 Alışveriş Merkezi’nde tertip eden organizasyonla anahtarlarını teslim […]

 • babasini-kaybetti Babasını kaybetti

  Dizi setinde yaşadığı olayın hemen peşinden psikolojisi alt üst olan ve yaptığı izahlar hasebiyle dizinin kadrosundan çıkarılan Ezgi Asaroğlu, şimdi […]

 • pamela-anderson-turkiye-de Pamela Anderson Türkiye’de

  TUNCER CENGİZ İSTANBUL “Sahil Güvenlik” isimli dizi ile üne kavuşan 44 yaşında olan Anderson, yeteneklerini gösteren videolarını bir internet sitesine […]